Neuron pro vaše podnikání a inovace
číslo 4, 03/2017
View this email in your browser

AKTUALITY
 
FVTM UJEP EXPANDUJE S VÝZKUMEM DO JAPONSKA

Zástupci Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a výzkumné organizace RIKEN v Tokiu podepsali bilaterální dohodu o společném výzkumu v oblasti vysoce přesných technologií se zaměřením na dokončovací technologie obrábění.
LIDÉ S NÁPADEM A ZAČÍNAJÍCÍ FIRMY MOHOU V SOUTĚŽI T-MOBILE ROZJEZDY VYHRÁT AŽ 600 000 KČ
 
ICUK je i letos partnerem soutěže pro lidi s podnikatelským nápadem a začínající startupy T-Mobile Rozjezdy. Regionální výherce může získat cenu za více než 100 000 korun. Celostátní vítěz vyhrává Cenu poroty – finanční odměna, balíček služeb a poradenství pro rozjezd podnikání spolu s regionálním vítězstvím tak dohromady dosahuje zhruba 600 000 korun. S přihláškou je třeba si pospíšit - uzávěrka je 19. března.
INOVAČNÍ RANDE ICUK V HLAVNÍM PROGRAMU VELETRHU VVI 2018
Inovační centrum Ústeckého kraje představilo na Veletrhu Věda, výzkum, inovace koncept rychlého inovačního rande. Formát, který páruje nabídku a poptávku mezi firmami a výzkumníky, sklidil v Brně velký úspěch. Organizátoři veletrhu nás oslovili, abychom naše rychlé rande v příštím roce uspořádali jako součást hlavního programu veletrhu.
STOPAŘ LETADEL A TOP PODNIKATEL STANISLAV GÁLIK NA UJEP
 
Stanislav Gálik, zakladatel firem Galard a Unifer, zařazený do rubriky Forbes 30 pod 30, se zhostil role přednášejícího na UJEPu v rámci praktického kurzu Podnikání v regionu, který spolu s univerzitou připravil ICUK. Veřejně přístupná přednáška zařazená rovněž do vzdělávání účastníků našeho inkubátoru  StartUp Go se nesla v duchu, jak s malým rozpočtem udělat velký marketing. 
KVALITNÍ PODMÍNKY PRO PODNIKÁNÍ JSOU V ÚSTÍ, LITOMĚŘICÍCH A DĚČÍNĚ
 
V očích zbytku republiky může Ústecký kraj působit jako trochu zapomenutý region. Podle výsledků výzkumu Město pro byznys jde ale o lokalitu, která má co nabídnout.  Především podmínky pro podnikatele jsou tady na vysoké úrovni. Dokazuje to i Ústí nad Labem, které se stalo byznysově nejpřívětivějším městem v regionu.  /Děčínský deník 22. 2. 2017/  
          Celý článek...
PODNIKATEL ROKU 2016
 
Společnost Ernst and Young s podporou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka vyhlásila na krajském úřadě vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2016 Ústeckého kraje. Stal se jím Hynek Sagan, majitel a jednatel společnosti Armex Oil, s.r.o., sídlící v Děčíně.
S-DÍLNA HLEDÁ PRÁVĚ TEBE
 
Náš nově otevřený coworkingový prostor S-dílna umožní zájemcům nejen v klidu pracovat na vlastních myšlenkách, ale dává šanci konzultovat a rozvíjet nápady i s dalšími návštěvníky. Dveře jsou zde otevřeny nejen pro mladé, ale také zkušeným matadorům, kteří se chtějí pohybovat v inspirativním prostředí.
NÁJEMCŮ V NUPHARO PARKU PŘIBÝVÁ, OTAZNÍKY ZŮSTÁVAJÍ
Technologický park Nupharo u Libouchce nabírá nový dech. Kromě pěti společností, které sem už před časem přesunuly své výrobní a skladovací prostory, provozovatel areálu Perseus Group vyjednává s dalšími zájemci o pronájem.

/Ústecký deník 12. 3. 2017/

Zástupcům kraje, municipalit, sdružením podniků atp. by neměl uniknout projekt RATIO Interreg Europe, jehož partnerem je Regionální rozvojová agentura ÚK a který má za cíl identifikovat a zvyšovat inovační potenciál malých a středních podniků v menších městech a na vesnicích. Více informací a možnost zapojení do mezinárodního projektu najdete na webu www.rra.cz anebo přímo na www.interregeurope.eu/ratio/

SUCCESS STORIES

MARTIN MATZKE: ZE ZÁVODNÍHO AUTA DO TECHNOLOGICKÉHO CENTRA

Jako profesionální závodník procestoval všechny kontinenty. Během studií na ČVUT pak na půl roku odjel studovat do Ameriky, kde dostal svůj první nápad na start-up, a k jeho realizaci se vrátil zpět do své rodné země. Martin dnes zastupuje společnost ARMEX Technologies, která v Roudnici nad Labem provozuje inovačně-technologické centrum. A co centrum dělá, jsme se Martina zeptali.

Martine, co Tě přivedlo k založení společnosti ARMEX Technologies?

K založení ARMEXu Technologies mě přivedla především má touha objevovat nové věci. Před ukončením studia na ČVUT jsem odjel do USA ...                                                         Číst dále...

AKTUÁLNĚ POŘÁDÁME

27. 3. 2017, 12.00 - 13.30 h., purpurový sál MFC UJEP
PETR ANDRÝSEK: SOCIAL MEDIA FIRST

veřejně přístupná přednáška v rámci kurzu PODNIKÁNÍ V REGIONU a podnikatelského inkubátoru StartUp Go od ICUK
15. 3. 2017, HRANIČÁŘ
Koupit vstupenku
20. 4. 2017, UJEP
Registrace zdarma
CHYSTÁME v ICUK
24. 4. 2017, 12.00 - 13.30 h., MFC UJEP
ANDREJ KISKA: top mecenáš startupů z Credo Ventures

veřejně přístupná přednáška v rámci kurzu PODNIKÁNÍ V REGIONU a podnikatelského inkubátoru StartUp Go od ICUK
FINANCE a DOTACE

Technologická agentura ČR 28. února vyhlásila čtvrtou veřejnou soutěž v dotačním programu DELTA. Výzva je zaměřena na podporu spolupráce s německými partnery v aplikovaném výzkumu a experimentálním vývoji prostřednictvím společných projektů technologických a inovačních agentur zejména v tématu Průmysl 4.0. Návrhy projektu lze podávat od 1. 3. do 31. 5. 2017.

Na 28. března agentura chystá vyhlášení 1. veřejné soutěže v programu ZÉTA na spolupráci akademické sféry a podniků prostřednictvím zapojení studentů VŠ do 35 let.

Na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje bude směřovat 3. veřejná soutěž v programu EPSILON, která bude vyhlášena 4. dubna 2017.

V Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) byly začátkem března otevřeny další dotační výzvy zaměřené především na energetiku.

Podniky mohou nyní nově žádat v programech Smart grids I. (modernizace distribučních soustav), Úspory energie v soustavách zásobování teplem (zavádění nových a rekonstrukce stávajících zařízení s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla) a Nízkouhlíkové technologie (využití a rozvoj nízkouhlíkových technologií).

V březnu se očekává rovněž vyhlášení výzvy do programu Vysokorychlostní internet (modernizace a rozvoj infrastruktury pro vysokorychlostní internetové připojení).

Přehled všech aktuálních výzev najdete zde. Pro poradenství v dotační oblasti se neváhejte obrátit na Inovační centrum Ústeckého kraje

V podprogramu INTER-EUREKA je aktuálně vyhlášena 2. národní výzva zaměřená na podporu komerčního využití nových technologií a služeb s příspěvkem 3-4 miliony korun ročně na jeden projekt, podle počtu partnerů. Projekty mohou předkládat malé, velké a střední podniky. Konečný termín podání projektů je 5. dubna 2017.
Další výzva v programu EUREKA je zaměřena na rozvoj spolupráce mezi českými a německými subjekty, možné je i zapojení VaV institucí. Očekává se, že v rámci vzájemné spolupráce budou vyvinuty inovované produkty, technologie nebo služby. Projekty mají být zaměřeny na oblast informačních technologií, životního prostředí nebo energetických systémů. Maximální dotace na projekt je 300 tisíc eur, termín podání projektů je 12. června 2017.
Obdobně koncipované jsou výzvy na realizaci projektů v rámci výzvy Danube Region Call (Rakousko, Česká republika, Německo, Maďarsko a Rumunsko) s uzávěrkou podání projektů do 31. března 2017 a tematické výzvy „Smart Call“ pro podporu výzkumu a vývoje v oblasti zavádění technologicky pokročilých výrob.
SLOVNÍČEK INOVÁTORŮ
Rychlé inovační rande - jedná se o schůzku (čtěte rande) mezi firmou a výzkumnou organizací, ale i firmou a firmou či VO a VO, pro navázání spolupráce. Formát vychází z klasického "speed datingu" mezi potenciálními životními partnery. Zástupci obou stran mají jen pár minut na to, aby představili svou firmu a především její činnost a našli tak možné propojení s VO/firmou. Tím se stává rychlé inovační rande velmi efektivní metodou jak za pár desítek minut potkat mnoho potenciálních partnerů na jednom místě. 
POŘÁDALI JSME
Stanislav Gálik a jeho přednáška na UJEP v rámci nového kurzu Podnikání v regionu na téma "Velký marketing s malým rozpočtem". Povedlo se Standovi udělat velký povyk s malými penězi?
ICUK organizoval na Veletrhu věda, výzkum, inovace rychlé inovační rande, kterého se zúčastnilo na 10 firem a výzkumných organizací. Podle zpětné vazby 90 % z nich našlo svého partnera, mrkněte na fotky.
Experti z GrowJob (Konec prokrastinace) učili naše startupy zahrnuté do inkubačního programu StartUp Go, jak správně pracovat s tou nejcennější komoditou na světě - s časem.
Dalším z přednášejících kurzu Podnikání v regionu byl Filip Molčan, jeden z nejúspěšnějších českých startuperů a top inovátorů Evropy. Přednáška Jak spojit pomáhání lidem a byznys byla i pro veřejnost.
Newsletter Inovačního centra Ústeckého kraje je realizován v rámci projektu SMART akcelerátor pro Ústecký kraj, CZ.02.2.69/0.0/0.0/15_004/0000690.
Facebook
Email
Website