Neuron pro vaše podnikání a inovace
číslo 5, 04/2017
View this email in your browser

AKTUALITY
 
ÚSTÍ NAD LABEM BY SE MOHLO STÁT PRVNÍM MĚSTEM V ČESKU, KDE SE BUDOU TESTOVAT AUTA BEZ ŘIDIČE
 
V ulicích Ústí nad Labem by se brzy mohla testovat auta bez řidiče. Město a region tak směřují k odvážné vizi stát se centrem výzkumu a vývoje autonomních řídících systémů a chytré mobility. Od konce února běží v krajském městě projekt spolupráce Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) a společnosti Valeo na zpracování dat pro vývoj autonomního řízení.
ÚSTECKÝ KRAJ A MÍSTNÍ UNIVERZITA UJEP NAVÁZALY UŽŠÍ SPOLUPRÁCI

Ústecký kraj a UJEP si kladou společně za cíl vytvářet podmínky pro rozvoj univerzity jako významné středoevropské vzdělávací instituce, společně rozvíjet znalostní, vědecký, kulturní a sportovní potenciál Ústeckého kraje, a vytvářet tak z našeho regionu atraktivní místo pro studium, práci a život.
KDO SI ODNESE PŘES STO TISÍC ZA NEJLEPŠÍ NÁPAD V RÁMCI SOUTĚŽE T-MOBILE ROZJEZDY?
 
Přihlášky jsou již uzavřeny a mysl napadá otázka: kdo vystřídá vítěze předchozího ročníku Virtualizace V&V? Dozvíte se, když dorazíte 20. 4. v 9.00 na UJEP, kde proběhne vyhlášení vítěze T-Mobile Rozjezdů Ústeckého kraje. Přijít můžete i bez podnikatelské myšlenky a nechat se inspirovat zajímavými semináři a příběhy začínajících podnikatelů. 
INOVAČNÍ VOUCHERY 2017 - KVALITA PODANÝCH PROJEKTŮ ROSTE
Dotační program Inovační vouchery Ústeckého kraje podpořil letos 14 inovačních projektů spolupráce firem a výzkumných organizací.  Uzávěrka výzvy byla na konci února a nyní jsou již projekty ohodnoceny. I když bylo projektů letos méně, jejich kvalita podle Inovačního centra Ústeckého kraje vzrostla. Kraj rozdělí úspěšným žadatelům více než milion korun.

 
ASISTENČNÍ VOUCHERY PŘISPĚJÍ NA "PSANÍ" INOVAČNÍCH PROJEKTŮ AŽ 300 000 KČ
 
Výzkumné organizace, školy, města a obce a další veřejné subjekty mohou od začátku dubna žádat o dotaci z programu Asistenční vouchery Ústeckého kraje. Program podpoří částkou až 300 tisíc korun přípravu a zpracování projektů, které budou naplňovat cíle a opatření ...
CREDO VENTURES INVESTOVALO MILIONY EUR DO HERNÍ SOCIÁLNÍ SÍTĚ GAMEE
Gamee je pražský start-up, který spravuje herní sociální síť pro chytré telefony s více než 4 miliony uživateli měsíčně. Tato firma zaujala i jeden z největší fondů zaměřených na start-upy ve střední Evropě - Credo Ventures. Jeden z jeho představitelů Andrej Kiska bude v rámci kurzu Podnikání v regionu a našeho inkubátoru StartUp Go přednášet 24. 4. na UJEP.
KAREL JANEČEK INVESTUJE DO PROJEKTU LEPŠÍ MÍSTO

Vysypané sklo autobusové zastávky, odpadlý poklop pouliční lampy nebo nelegální skládka. Takové věci mohou občané nahlásit s přesnými souřadnicemi GPS i fotografií relevantním úřadům či organizacím prostřednictvím mobilní aplikace s názvem Lepší místo. Díky ní si totiž sami zkrášlují prostor, ve kterém žijí. /Forbes 3. 4. 2017/
SUCCESS STORIES

MARKÉTA GABRIELOVÁ: JAK SE ŘÍDÍ OBCHOD S 3D TECHNOLOGIEMI?

Markéta vystudovala Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně. Po studiích odjela na 2 roky do Washingtonu nabrat zkušenosti v mezinárodním marketingu. Ty využila jako Brand Manager, ale i při vedení vlastní podnikatelské činnosti v oblasti jazykového vzdělávání dospělých. Nyní zajišťuje chod obchodního oddělení společnosti Materialise - firmy, která sídlí v našem kraji a zabývá se 3D tiskem.

Představíte nám firmu v pár větách?

Společnost Materialise, sídlící v ústecké Předlické průmyslové zóně, vyrábí velice zajímavou a inovativní technologií vakuového lití do silikonových forem malé série plastových dílů. Klíčoví zákazníci jsou především významní automobiloví výrobci, dále pak výrobci ...                      
                                                                                           
 Číst dále...

AKTUÁLNĚ POŘÁDÁME

24. 4. 2017, 12.00 - 13.30 h., zelený sál MFC UJEP
ANDREJ KISKA: STARTUP ZA VŠECHNY PENÍZE

veřejně přístupná přednáška v rámci kurzu PODNIKÁNÍ V REGIONU a podnikatelského inkubátoru StartUp Go od ICUK
REGISTRACE NA PŘEDNÁŠKU
WORKSHOP: PROJEKTOVÉ ŘÍZENÍ

13. 4. v 16.00 ICUK
REGISTRACE
DOTAČNÍ PROGRAMY TAČR A PRAKTICKÁ PŘÍPRAVA PROJEKTŮ
15. 5. v 10.00 REKTORÁT UJEP
REGISTRACE
CHYSTÁME v ICUK
STARTUP GO GRILL, 10. 5. 2017, místo a čas upřesníme
Závěrečné prezentace před odbornou porotou a investory aneb Den D začínajících firem, které absolvovaly druhý běh podnikatelského inkubátoru StartUp Go! Přístupné pro veřejnost. Přijďte se podívat na příští ústecké Elony Musky:)
REGISTRACE ZDARMA
FINANCE a DOTACE

Technologická agentura ČR 28. března vyhlásila 1. veřejnou soutěž v programu ZÉTA. Výzva je určena na spolupráci akademické sféry a podniků prostřednictvím zapojení studentů VŠ do 35 let.

Na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje  cílí 3. veřejná soutěž v programu EPSILON, která byla vyhlášena 4. dubna 2017.

Na 30. května se rovněž chystá vyhlášení 5. veřejné soutěže v programu DELTA. Veřejná soutěž bude pravděpodobně zaměřena na spolupráci s partnery z Korejské republiky, čínských lokalit Zhejiang, Jiangsu, Taiwanu a z Vietnamské socialistické republiky. Na každém projektu by se tedy měl podílet alespoň jeden zahraniční partner se sídlem v jedné z uvedených zemí.

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) otevírá v dubnu dvě nové dotační výzvy. Podniky mohou od 1. dubna nově žádat v programu Smart grids I. (modernizace distribučních soustav), na 26. dubna se očekává otevření výzvy Vysokorychlostní internet (modernizace a rozvoj infrastruktury pro vysokorychlostní internetové připojení).

Řada výzev zároveň v dubnu 2017 končí, tak dejte pozor, ať stihnete termín odevzdání projektu: Inovace - inovační projekt (18. 4.), Potenciál (17. 4.), Aplikace (20. 4.) a Služby infrastruktury (28. 4.).

Přehled všech aktuálních výzev najdete zde. Pro poradenství v dotační oblasti se neváhejte obrátit na Inovační centrum Ústeckého kraje

SLOVNÍČEK INOVÁTORŮ
Venture kapitál - tento pojem se používá v souvislosti s rizikovým a rozvojovým kapitálem. Tzn., že jde o financování inovačních projektů a financování počátečního rozvoje firmy. Česká asociace venture kapitálu, má následující definici: „Venture kapitál je v našem prostředí chápán jako středně až dlouhodobý kapitál investovaný formou kapitálového vstupu do společnosti. Za investici získává fond venture kapitálu podíl na základním kapitálu podniku a společně s finančními prostředky předává firmě také odbornou pomoc (princip “chytrých peněz”). Venture kapitál je charakteristický tím, že jde o soukromé peníze investované do firem, které nejsou obchodovány veřejně (nejsou kótovány na burze).

Často také uslyšíte termín "private equity". Jedná se však o synonymum k venture kapitálu, který se používá především v zámoří.
POŘÁDALI JSME
Série přednášek v rámci kurzu Podnikání v regionu a inkubátoru od ICUK StartUp Go, pokračovala hostem Petrem Andrýskem - hlavním šéfem agentury Social Sharks. Téma bylo proto jasné: Social Media First.
Start-upy zapojené do StartUp Go, konzultovaly své byznys plány se zakladatelem NODE5 a StartupYard. Energie startupové scény je neuvěřitelně inspirativní a atmosféra přátelská. Kdo nezažije, ten neuvěří.
V březnu proběhla Snídaně Šampiónů Junior na téma "Digitální nomádi", kterým nás provedl Petr Novák - zakladatel webu travelbible.cz. Zúčastnění se tak dozvěděli, v čem spočívá práce na dálku - že opravdu nejde jen o válení se na pláži, ale také různé tipy a triky na levné cestování po celém světě.
V inkubátoru StartUp Go vznikl nový food start-up, který se rozhodl vzít Vás na svou cestu podnikáním. Terku & Chuana můžete sledovat na facebooku, kde s Vámi budou sdílet strasti a slasti podnikání. Tak se seznamte s budoucími hvězdami food start-upové scény.
Newsletter Inovačního centra Ústeckého kraje je realizován v rámci projektu SMART akcelerátor pro Ústecký kraj, CZ.02.2.69/0.0/0.0/15_004/0000690.
Facebook
Email
Website