Neuron pro vaše podnikání a inovace
číslo 12, 12/2017
View this email in your browser

AKTUALITY
 
KRAJ PŘISPĚJE JEDNOTLIVÝM FIRMÁM NA INOVACE AŽ 199 000 KORUN
Na inovaci vyvinutou ve spolupráci s výzkumníky dostanou firmy v Ústeckém kraji v příštím roce více peněz. Každý projekt bude moci v dotačním programu Inovační vouchery Ústeckého kraje pro rok 2018 získat až 199 000 Kč. Oproti předchozím ročníkům ale vzroste minimální podíl žadatele – z 15 na 30 %. To jsou hlavní změny v dotačním programu Inovační vouchery Ústeckého kraje 2018, který 11. 12. schválilo zastupitelstvo kraje.

 
ICUK ROZBĚHL V REGIONU INOVAČNÍ PROJEKTY ZA TÉMĚŘ 15 MILIONŮ
Firmy a výzkumné organizace realizovaly s podporou ICUK společné inovační projekty v objemu 14,6 milionů korun. Částka zahrnuje mimo jiné i historicky nejvyšší smluvní spolupráci Univerzity Jana Evangelisty Purkyně s globálním dodavatelem systémů pro bezpilotní řízení aut společností Valeo. Projekt rozběhlo právě ICUK.
 
V ÚSTÍ NAD LABEM CHTĚJÍ VYZKOUŠET MINIBUS BEZ ŘIDIČE
Protože nepotřebují řidiče, mohly by v budoucnu být efektivnějším a levnějším řešením než dnešní dopravní prostředky. V několika světových a evropských městech už jezdí, či se spíše testují. Jako první české město jejich provoz chce vyzkoušet Ústí nad Labem. Autonomní elektrický minibus by mohl nejprve vozit lidi po ústecké zoologické zahradě, později třeba i mezi nádražím a nemocnicí. 

/Zdroj: seznam.cz/
ČESKÝ CHATOVACÍ ROBOT USPĚL NA SOUTĚŽI V LAS VEGAS
Vytvořte umělou inteligenci, která dokáže s uživatelem dvacet minut mluvit o sportu nebo kultuře tak věrohodně, jako by se bavili dva živí lidé. Tak znělo zadání světové soutěže Alexa Prize, v níž se utkala stovka týmů z 22 zemí a mnoha prestižních univerzit. Ve finále soutěže v Las Vegas uspěl český start-up Alquist, který skončil druhý a získal na svůj rozvoj 100 tis. USD.

/Zdroj: e15.cz/
ZA WEBOVOU VERZÍ SEZNAMKY TINDER STOJÍ ČESKÁ FIRMA
České studio STRV, které se zaměřuje převážně na vývoj mobilních a webových aplikací, získalo do svého portfolia dalšího významného klienta. Během setkání se zástupci předních českých médií potvrdili, že stojí za kompletním vývojem webové verze notoricky známé seznamky Tinder. Ta by podle odhadů měla jako samostatný byznys hodnotu 1,6 miliard dolarů.

/Zdroj: czechcrunch.cz/
INOVACE JSOU KOLEKTIVNÍ PROCES, INDIVIDUÁLNÍ GÉNIUS NEEXISTUJE
Inovace pohánějí svět a naše životy kupředu. Kdo dnes nejen v rámci vlastního byznysu nepřichází s inovativními nápady a myšlenkami, nepřežije. Podle Petra Šídla, zakladatele inovační agentury Direct People, ale není téma „jak inovovat“ tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. 

 /Zdroj: tyinternety.cz/
KIWI JE NA PRODEJ. ZA NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ ČESKÝ START-UP ZAPLATÍ INVESTOR NEJMÉNĚ 10 MILIARD KORUN
Blíží se prodej nejúspěšnějšího českého start-upu, za který jsou světoví zájemci ochotni zaplatit částku převyšující deset miliard korun. Kiwi.com je nejrychleji rostoucí firmou v regionu střední a východní Evropy a je jednou z mála, která je plně zaměřená na globální trh.

/Zdroj: archiv.ihned.cz/

SUCCESS STORIES

PAVLA ČAPKOVÁ: NANOTECHNOLOGIE JAKO BUDOUCNOST PRO ÚSTECKÝ KRAJ

Prof. RNDr. Pavla Čapková, DrSc., je významnou odbornicí v oblasti fyziky a chemie nanomateriálů. Dlouhodobě se zabývá problematikou rentgenové strukturní analýzy. Od roku 2011 působí jako proděkanka pro vědu a zahraniční vztahy na Přírodovědecké fakultě UJEP, kde vybudovala laboratoř rentgenové strukturní analýzy a nové výukové laboratoře pro studenty nanotechnologií. Vede transdisciplinární tým projektu MATEQ (Materiály a technologie pro životní prostředí a kvalitu života) při UJEP.

Projektový tým MATEQ se zabývá vývojem a testováním nanomateriálů pro využití v ochraně životního prostředí, v medicíně i v optoelektronice. Co považujte za největší úspěchy projektu?

K největším úspěchům projektu MATEQ patří ...

Číst dále...

AKTUÁLNĚ  POŘÁDÁME

SOUTĚŽ A PODNIKEJ regionální kolo Ústí nad Labem
20. 12. 2017 od 9.30, Severočeská vědecká knihovna, W. Churchilla 3, ÚnL

Přijďte se podívat na nejlepší podnikatelské projekty středoškolských studentů v Ústeckém kraji. Vstup zdarma.
STARTUP GO GRILL
23. 1. 2018 od 19.00 h., Činoherní studio v Ústí nad Labem

 
Začínající firmy z podnikatelského inkubátoru Inovačního centra Ústeckého kraje v souboji o přízeň poroty a peněženky investorů ve stylu populárního Dne D.
REGISTRACE
JAK NASTARTOVAT INOVACE VE FIRMĚ
30. 1. 2018 od 9.30 h., Severočeská vědecká knihovna, Ústí n. Labem


Zkušenosti a praktické návody těch nejlepších se zaváděním inovačních procesů ve firmách. Účast je ZDARMA na registraci. Program brzy zveřejníme.
REGISTRACE
FUCKUP NIGHT Ústí nad Labem vol. 3
14. 2. 2018 od 19.00, Veřejný sál Hraničář, Ústí nad Labem

 
Kdo nic nepo... kazil, nikam to nedotáhl. Příběhy neúspěchu těch úspěšných.
Oslavte netradičně svátek zamilovaných!

A jak je dobrý zvykem, hosty vám budeme postupně představovat.
FINANCE a DOTACE

Technologická agentura ČR (TA ČR) informuje o vyhlášení společné výzvy CHIST-ERA III Joint Call 2017. Výzva bude navázána na program EPSILON. TA ČR v této výzvě podpoří české subjekty v nejúspěšnějších projektech v celkové výši 1 000 000 €. Termín pro příjem zkrácené verze návrhů projektů (pre-proposals) je 11. ledna 2018 (17:00 CET).

Technologická agentura České republiky (TA ČR) vyhlašuje výběrové řízení na pozici ředitele/ředitelky Kanceláře Technologické agentury ČR. Motivační dopis, profesní životopis, reference a koncepci TAČR  zašlete nejpozději do 19. 12. 2017 na e-mailovou adresu stanislava.simankova@tacr.cz

 

O dalších otevřených soutěžích i chystaných výzvách se dozvíte více zde.

V operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) končí ke konci roku 2017 a začátkem nového roku několik výzev:

Do 31. 12. 2017 je možné je ještě podat projekt do programu Inovace - patent.

K 1. 1. 2018 končí výzva v programu ICT a sdílené služby - Datová centra.

A konečně k 2. 1. 2018 se uzavře příjem žádostí do programu Smart grids II (přenosová síť).

Nové otevření výzvy se naproti tomu očekává 15. 1. 2018 v programu Inovace - Inovační projekt.

Přehled všech aktuálních výzev najdete zde. Pro poradenství v dotační oblasti se neváhejte obrátit na Inovační centrum Ústeckého kraje

SLOVNÍČEK INOVÁTORŮ
Design thinking - způsob uvažování a metoda, kterou používají především návrháři, designéři, marketéři, obecně tvůrci produktů a služeb, které pak jdou na trh. Existuje řada různých modelů a postupů, kterých se lze při aplikaci přidržet. Jádro všech ale tvoří proces generování nápadů a tvorby konceptů na základě konzultací se zákazníky nebo zadavatelským týmem či zainteresovanými stranami a následně úprava služby na základě zpětné vazby od cílové skupiny.
POŘÁDALI JSME
Prosincová Snídaně Šampiónů Junior v novém kabátu, kde hlavním hostem byla Martina Šeinerová. Zamilovala si zelený čaj matcha a na snídani hledala lidi, kteří by jí pomohli rozjet byznys.
Workshop pro naše startupy v rámci inkubátoru StartUp Go. Téma #viděljsemtonanetu. Jak na marketing a komunikaci?
Otevřená přednáška pro veřejnost v rámci inkubátoru Startup Go s názvem Je důležitější komunikace nebo produkt? To řešil se studenty a startupisty Jiří Vicherek.
NODE5 v Ústí nad Labem přinesl v rámci světového dne dárcovství a filantropie neziskovkám v regionu našlapaný mentoringový maraton.
Jaké programy pro startupy nabízí agentura Czechinvest? Čím může podnikatelům pomoci? O tom přednášela Alena Hájková - ředitelka krajské pobočky.
Newsletter Inovačního centra Ústeckého kraje je realizován v rámci projektu SMART akcelerátor pro Ústecký kraj, CZ.02.2.69/0.0/0.0/15_004/0000690.
Facebook
Email
Website